NFT چیست ؟

در ابتدای کار پیش از آن‌ فرض کنید اثری را به کمک فتومونتاژ در فتوشاپ خلق کرده باشید، عکاسی کرده باشید، شخصیتی بصورت دیجیتالی یا روی صفحه کاغذ خلق کرده باشید یا لوگو طراحی کرده باشید و بخواهید آن‌ را به فروش برسانید.

هر شخصی می تواند کپی اثر شما را در کامپیوتر خود داشته باشد و با دانلود آن هیچ حق مالکیتی به شما پرداخت نشود و همچنین خودش هم صاحب اصلی اثر نشود. مثلا اگر شما نقاشی کشیده باشید و بخواهید آنرا بفروشید.

در مثال اول یعنی عکس و در مثال دوم، تابلو نقاشی، هر دو را می‌توانید به یک NFT تبدیل کنید و با این تبدیل، حتی با از بین رفتن کالای فیزیکی – در اینجا تابلو نقاشی – خود اثر در قالب یک NFT از بین نمی‌رود و حق مالکیت آن در اختیار صاحب اصلی NFT حفظ می‌شود.

بدین صورت یک عکس با فرمت JPEG میتواند تبدیل به NFT شده، در کیف کیف پول الکترونیکی آنرا ذخیره کرد یا جهت معامله به صرافی انتقال داد.

کلکسیون هایی شامل تصاویر در دسته های مختلف که با مفاهیم مختلف تولید می شود و به صورت NFT در می آیند در حال خرید فروش هستند.

تصویری که به صورت NFT تولید می شود می تواند تصویر دیجیتالی خلق شده، تصویر گرفته شده از یک نقاشی، تصویر پیکسل، شخصیتی که شما آنرا در ذهن داشته و آفریده اید، موسیقی کوتاه یا بلند، انیمیشن، لوگو شرکت، هر گونه اثری که بتواند مفهومی را برساند باشد. به این نکته توجه داشته باشید، زمانی اثر تولید شده شما به صورت NFT ارزشمند است که شما آنرا آفریده باشید یا مالک قانونی آن اثر باشید!

مثلا شما وقت گذاشتید و تصویر یک شخصیت را آفریدید (مثل شخصیت پفک چیتوز، تصویر گاو محصولات روزانه یا صد ها مثال دیگر)، وقتی آنرا به صورت NFT در بلاکچین ثبت کنید، اثر خد را میتوانید به صورت رمزارز و با مشخصات ثبت شده خود در بلاکچین ثبت کرده و سپس آنرا به کیف پول خود انتقال دهید و آنرا نگهداری کنید. حتی تکه های کوتاه موسیقی را میتوانید به صورت NFT تولید کنید و آنرا در صرافی ها در معرض دید قرار دهید تا افرادی که از آنها خوششان آمد، برای نگهداری به صورت کلکسیون یا برای مصرف در تولیدات خود آنرا خریداری کنند و وقتی خریدار آنرا خرید، تمامی حقوق مادی و معنوی اثر را بدست می آورد.

 

NFT چه خصوصیاتی دارد؟

1- کمیاب است

یعنی همان یک عدد است که تولید شده است، مثل عکسی که عکاس در یک زمان گرفته است. دیگر هرگز نمی توان یک عکس دیگر مانند آن را دوباره آفرید، عکس یاد شده تبدیل به NFT شده و در بلاکچین ثبت شده و مالک آن کسی است که انرا در کیف پول خود نگهداری می کند.

 

2- مالکیت حقیقی

شما مالک حقیقی عکس عکاسی شده یا نقاشی شده یا شخصیت آفریده شده هستید، در صورتی که آنرا در بلاکچین ثبت و به کیف پول الکترونیکی خود انتقال داده باشید.

بسیاری از تصلویری که خلق کرده اید به صورت غیر قانونی توسط سایت ها و شرکت ها استفاده می شوند بدون آنکه بها آنرا پرداخته باشند.

البته بسیاری تمایل به پرداخت بها و کسب مالکیت آن هستندولی وقتی بتوان آنرا به صورت رسمی ثبت و به راحتی خرید و فروش کرد ارزش پیدا می کنند.

 

3- قابلیت خرید و فروش و نقل و انتقال قانونی

NFT ها را میتوان در سایت ها یا صرافی های مخصوص در معرض دید و فروش قرار داد و مالکیت آنرا را رسما نقل و انتقال داد و خریداران میتوانند با نگهداری آن در آینده به قیمت بالاتری هم به فروش برسانند.

4- قابلیت اثبات مالکیت

ثبت اثر در بلاکچین به این صورت است که تصویر، موسیقی، فیلم، تصویر دکور یا ساختمان یا خودرو طراحی شده در نود بلاکچین با تایید همه اعضا ثبت می شوند. هنگام ثبت، به اثر شما یک شما کانترکت تعلق می گیرد که در هش بلاکچین برای همه قابل مشاهده است.

همچنین هنگام ثبت در کانترکت میتوانید توضیحات کامل اثر، نحوه خلق، هدف از آفرینش، نام خالق و مشخصات و حتی آیدی سوشال مدیا را ثبت کرد تا در صورت لزوم بتوان به صاحب اثر دسترسی پیدا کرد و این در ژن هر NFT تا ابد ذخیره میشود.

 

موارد استفاده از NFT:

– تصاویر خلق شده دیجیتالی

– عکاسی

– تصویر پلتفورم های ساخته شده (معماری، هنری، اشیا، طراحی ظاهری اشیا مثل خودروها)

– ایجاد کلکسیون از تصاویر در دسته های مختلف 

– شخصیت پردازی (کارتونی، فردی، شخصیت بازی)

– لوگو ها، نمادها و علایم

– موسیقی

– انیمیشن و فیلم

درباره پلتفورم کافه کریپتو بیشتر بدانیم:

کافه کریپتو پلتفورم تولید NFT بر پایه بلاکچین ترون میباشد.

پس از سفارش و خرید ساخت سرویس تولید NFT، NFT مورد نظر شما تولید شده و سپس به کیف پولی که به سایت معرفی کرده اید منتقل میگردد.

توصیه ما استفاده از کیف پول ترولینک، کیف پول رسمی ترون است. پس از ساخت NFT میتوانید آنرا در سایت کافه کریپتو در معرض فروش قرار دهید یا در سایر صرافی های ترون مانند پولونیکس به فروش برسانید.

پس پلتفورم کافه کریپتو علاوه بر ساخت NFT بازاری جهت عرضه و خرید و فروش NFT های ساخته شده در این پلتفورم است.

 

چرا NFT خود را بر پایه بلاکچین ترون منتشر کنم؟

بلاکچین نرون و مقیاس پذیری بیشتری نسبت به سایر بلاکچین ها بهره می برد و انرژی کمتری هم استفاده می کند.

در نتیجه هزینه ساخت و بخصوص نقل و انتقال NFT ها خیلی پایین تر از سایر بلاکچین ها میباشد.

ممکن است NFT مورد نظر خود را تولید کرده باشید یا تعداد زیادی از آثار خود را بخواهید به صورت NFT تولید کنید، آنها نگهداری کرده و د زمان مناسبی عرضه کنید.

 

هزینه نقل و انتقال NFT در بلاکچین ترون حدود 2 ترون است (کمتر از یک دلار) در حالیکه در برخی بلاکچین ها ماننده اتریوم ممکن است تا 60 دلار برسد.

برخی NFT ها فقط در چند نقل و انتقال ممکن است هزینه ای معادل قیمت NFT را پرداخت کنند.

هزینه ساخت NFT در بلاکچین ترون حدود 60 دلار است که با هزینه ساخت همان NFT در اتریوم، باز هم به صرقه تر است.